Meklēt...

Leopoldštate

Dailes teātris
Pievienot vērtējumu
8.8
27 vērtējumi

Ģimenes sāga.

Sera Toma Stopparda pavisam nesen sarakstītā “Leopoldštate” ir viens no ievērojamākajiem un apspriestākajiem jaunāko laiku dramaturģijas darbiem. Autors pats uzskata, ka lugā ne tikai koncentrēti aprakstījis pats savas dzimtas likteni, bet arī izteicis desmitiem gadu uzkrāto radošo potenciālu. “Leopoldštate” stāsta par dzimtas izdzīvošanu cauri 20. gadsimta lielākajām cilvēces katastrofām. Luga nosaukta Vīnes ebreju kvartāla vārdā. 1899. gada nogalē pie apvāršņa ir jauns laikmets un uz svētku vakariņām ir sapulcējusies liela ebreju intelektuāļu ģimene, kura dzīvo Austroungārijas jeb “lupatu deķa” impērijā. Valstī, kur sadzīvo slāvi, vācieši, ungāri un ebreji, pastāv trausls līdzsvars – vismaz tik ilgi, kamēr cilvēkos pastāv cilvēcība. Bet jaunais laikmets draud lietu kārtību mainīt. Ģimenes gaitām sekosim līdz 1955. gadam, kad no kuplās saimes dzīvi būs palikuši tikai trīs. Mēs, skatītāji, zinām, kas šai ģimenei būs jāpieredz, bet viņi nākamo gadsimtu gaida ar cerību: “Es domāju, ka ir pienācis 20. gadsimts, bet gadsimti nav gadalaiki, kas atkārtojas. Pie Bābeles upēm mēs raudājām, bet tas laiks ir pagājis, tāpat kā viss, kas sekoja pēc tam – izraidīšanas, slaktiņi, dedzināšanas, asins apsūdzības, kā viduslaiki pagājuši – grautiņi, geto, dzeltenās zīmes… Tas viss ticis sarullēts un izmests kā vecs paklājs, jo Eiropa soļo uz priekšu.”

“Leopoldštate” drosmīgi aplūko, ko nozīmē būt citādam – svešiniekam starp svešiniekiem ne tikai paša, bet arī citu acīs. Tā uzdod jautājumus par vēsturi – kā saglabāt savas saknes, kā nosargāt savu pašapziņu, kā izdzīvot mazai tautai, kad pasaule ir sajukusi prātā?

Izrādē piedalās BJC “Rīgas Skolēnu pils” teātra “Zīļuks” audzēkņi.

Izrādes ilgums
3st. 10min. (2 cēlieni)
Sezona
2023 / 2024
Pirmizrāde
2023. gada 15. septembrī
18.10
Trešdiena
19:00

Dailes teātris, Lielā zāle

Rīga, Brīvības iela 75
Biļetes
10.01
Trešdiena
19:00

Dailes teātris, Lielā zāle

Rīga, Brīvības iela 75
Biļetes
11.01
Ceturtdiena
19:00

Dailes teātris, Lielā zāle

Rīga, Brīvības iela 75
Biļetes
22.02
Ceturtdiena
19:00

Dailes teātris, Lielā zāle

Rīga, Brīvības iela 75
Biļetes
23.02
Piektdiena
19:00

Dailes teātris, Lielā zāle

Rīga, Brīvības iela 75
Biļetes
24.02
Sestdiena
18:00

Dailes teātris, Lielā zāle

Rīga, Brīvības iela 75
Biļetes
25.02
Svētdiena
15:00

Dailes teātris, Lielā zāle

Rīga, Brīvības iela 75
Biļetes

Atsauksmes

Džesija – 8.0

Estētiski skaista izrāde. Ļoti patika izbaudīt klasiku.

Mara – 9.0

Es ļoti sen nebiju bijusi uz Dailes teātra izrādēm, tādēļ šī sen gaidītā tikšanās ar izrādes aktieriem, man bija satraukuma pilna. Izrāde kopā ir nedaudz vairāk kā 3 stundas, taču stāsts mani paņēma jau no pašām pirmajām sekundēm un aktieru meistarības rezultātā, man pazuda laiks. Man ļoti patika izrādes scenogrāfija - ģimenes dzīvoklis, kurā satiekas visi iesaistītie personāži. Tērpi izcili, es it kā domās nokļuvu 19.gadsimta mijas Vīnes ebreju ģimenē, kur es kā mēms un neredzams liecinieks varu sekot līdzi cilvēciskajām attiecībām. Pārdomājot piedzīvoto no skatuves, paralēles varu vilkt ar mūsdienu cilvēkiem, kur ikdienas rūpes mijas ar domām par mīlestību, biznesu, savatarpējām attiecībām, nākotnes sapņiem. Cilvēks pēc būtības nemainās, mainoties gadu simtiem, mainās tikai tērpi, scenogrāfija. Par mūziku - paldies komponistam! Man ļoti patika, bija piemērota skatuvei, tēliem un notikumiem. Aktieru izvēle lieliska katrai lomai. Mani aizrāva Lidija Pupure Emīlijas tēlā -gracioza, cienīga, eleganta. Un Vitas Vārpiņas Grētla mani fascinēja. Hermanis Artūra Skrastiņa izpildījumā bija sirdi plosošs- kad jāpiedzīvo savas lielās ģimenes un biznesa posts, likteņa cirsts. Un nobeigumā, kad iznāk visi lomu izpildītāji un tiek nosaukta katra liktenis - tas manī riesa asaras un līdzjūtību par šausmām, kas cilvēkiem bija jāpiedzīvo. Arī izrādes sākumā cilvēkos ir sapņi par nākotni un labklājību, un neviens pat nevar iedomāties par šausmām, kas būs jāpieredz, diviem kariem ejot pāri Eiropai. Izrāde ir jāredz. Paldies aktieriem, tehniskajiem darbiniekiem un režisoram Džonam Malkovičam.

diena.lv
diena.lv - Līga Ulberte

Režisora Džona Malkoviča Dailes teātrī iestudētā Toma Stoparda luga Leopoldštate ir stāsts par identitāti, atcerēšanos, izvēli, atbildību un piederību

la.lv
la.lv - Ilze Kļaviņa

Džona Malkoviča režisētajā izrādē “Leopoldštate” Dailes ansamblis pārliecinoši iedzīvina dziļi humānu tēmu un ar nesamākslotu skatuves izteiksmi raisa klātbūtnes efektu.

ir.lv
ir.lv - Edīte Tišheizere

Kā jau tiešām labi sarakstītā lugā, gandrīz nemanāma ir pāreja no dialogos izklāstītas informācijas par ebreju vēsturi, paradumiem un vajāšanām uz dzīves un raksturu atklāsmi «te un tagad».