Meklēt...

Mājoklis. Komentāri 1

Dailes teātris
Pievienot vērtējumu
7.3
6 vērtējumi

“Augļojieties un vairojieties”, Viņš teica, Ādams un Ieva bija paklausīgi. Cilvēce iemācījās baudīt arī bez vairošanās. Bauda kā dabiska parādība varētu arī palikt ikdienišķās rutīnas līmenī, kam nepievērš vairāk uzmanības kā rokas pakasīšanai, kad tā niez, tomēr joprojām ir ar tabu un stereotipiem apaugusi tēma.


Terēzei garšo vīns, viņai nav perfekta auguma, viņa ikdienā nevalkā mežģīņu apakšveļu un ar vaksāciju neaizraujas. Un viņai ir sekss. Daudz un dažāds. Viņai ir vīrs un trīs bērni. Un dilemma.


Anna Auziņa romānā “Mājoklis” atstāj seksu ar tā fizioloģiskajiem smalkumiem ikdienišķumā, neuzklājot tam izskaistinājuma glancēto kārtu. Pagājušā gadsimta 90. gadu atpazīstamajās reālijās viņa atklāj pusaudzes Terēzes pieaugšanas stāstu, kurā fiziskā nobriešana ar seksualitātes apzināšanos un izpēti kļūst saistīta ar garīgo dzīvi, tiecoties pēc viens vesels, taču sastopoties ar grūtībām, ko reglamentējusi katoļticība. Pieaugušās Terēzes laicīgās dzīves harmonija nav iespējama bez garīgā piepildījuma, bet prezervatīvs, kas nostājas starp sievieti un Dievu, grauj attiecības ar rituālu, kas ir svarīga garīgās prakses daļa. Kā šo miesas un gara konfliktu atrisināt?


“Mājoklis. komentāri” ir režisores Lauras Grozas diptihs, kurā dzejnieces Annas Auziņas debijas romāna “Mājoklis” varones Terēzes stāsts apaudzēts ar citu sieviešu intīmās pieredzes balsīm, lai runātu par sievieti un vīrieti, par māti un tēvu, par vīru un sievu, par dzīves lomām, gribētām un negribētām. Par to, kā sadzīvot ar tām.


“Mājoklis. komentāri #1 daļa” notiek tradicionālā teātra apstākļos, kad aktieru un skatītāju telpas ir ļoti tuvu, tomēr šķirtas. Tā ir kā priekšspēle intīmākai sarunai, kas turpināsies ārpus Dailes teātra – “Mājoklī. komentāros #2 daļā”.

Izrādes ilgums
1st. 40min.
Sezona
2022 / 2023
Pirmizrāde
16. novembrī, 2022.

Radošā komanda

Autore Anna Auziņa
Kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone
Režisore Laura Groza
Gaismu māksliniece Māra Vaļikova
Mūzikas autori Rūdolfs Dankfelds
Miķelis Putniņš
Scenogrāfe Sintija Jēkabsone
Video māksliniece Katrīna Neiburga

Nav atsauksmju

Nav pievienota vēl neviena atsauksme, esi pirmais!

kroders.lv
kroders.lv - Valda Čakare

Pirmā, Dailes teātra paspārnē tapusī komentāru daļa "Mājoklis. Komentāri #1" tiek spēlēta teātra Mazajā zālē, otrā daļa "Mājoklis. Komentāri #2", ko producējusi apvienība "Initium" (Ieva Niedre un Laura Groza) – dzīvoklī Dzirnavu ielā 60A. Tālredzīga šāda izvēle šķiet tāpēc, ka rada intrigu. Kur tas ir? Kā tur nokļūt? Kā izskatīsies un būs iekārtotas istabas? Savlaicīgi plānojot, abas izrādes daļas var paspēt noskatīties vienā vakarā.

delfi.lv
delfi.lv - Dita Jonīte

Lauras Grozas izrādēs Terēzes stāsts ir daudzbalsīgs, turklāt katrā no abiem spēles laukumiem tiek interpretēts atšķirīgi.

kroders.lv
kroders.lv - Edvards Bruss

Rodas iespaids, ka esam Terēzes galvā – iekšējā monologā viņa pārskata dzīvē notikušo. Kad viena no viņām grib atklāt traumatisku bērnības stāstu, citas viņas mutei aizliek priekšā rokas, vēloties Terēzi pasargāt un atstāt nepatīkamo atmiņu dziļi zemapziņā, bet tā tik un tā izlaužas.

la.lv
la.lv - Ilze Kļaviņa

Režisores Lauras Grozas teatrālais diptihs “Mājoklis. komentāri” lasāms kā veltījums sievietes ķermeniskās, jutekliskās, seksuālās sievišķības pieredzei.

diena.lv
diena.lv - Undīne Adamaite

Mājokļa. Komentāru. 1. izrādē daudzas mizanscēnas organizētas tā, lai uzsvērtu sieviešu solidāro kopību, ķermeniskumu un siltumu teju kā mūsdienīgā sieviešu apakšveļas reklāmā. Sievietes – Terēzes – turpina cita citu kā odziņas māsiņas uz smilgas – stāvot viena aiz otras, sāk pīt otrai bizes, tad sakrīt draudzīgā kaudzē, piespiežas, pieglaužas, pieskaras.