Meklēt...

Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu

Dailes teātris
Pievienot vērtējumu
9.4
15 vērtējumi

Amerikāņu rakstnieka Kena Kīzija romāns „Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu" (1962) uzreiz pēc publicēšanas kļuva par bestselleru. Labi zināma ir arī Miloša Formana filma (1975) ar Džeku Nikolsonu galvenajā lomā.

Makmērfijs ir dzimis brīvībai. Bezrūpīgais, brutāli sirsnīgais kāršu spēlmanis, kurš psihiatriskajā slimnīcā nokļuvis, izvairoties no labošanas darbiem, ir cienīgs pretinieks māsai Rečidai.

Sistēma samaļ individualitāti, un cilvēks nespēj iekļauties no malas diktētā striktā dresūras režīmā vai paciest iejaukšanos personības privātajā dzīvē. Taču visšokējošākais ir tas, ka lielākā daļa pacientu šādu neciešamu dzīvi sev ir izvēlējušies labprātīgi.

Nav īsti skaidrs, vai ārprātīgs esi tu pats, vai arī visi apkārtējie. Traģiski komiskie notikumi finālā noved pie attīrīšanās un atbrīvošanās - kaut arī par dārgu cenu.

Bulgāru režisors Aleksandrs Morfovs spēj radīt oriģinālu teātra modeli. Viņa izrādes vienmēr ir ārkārtīgi vizuālas, bet režisoriskie risinājumi - nestandarta un neparedzami. Tieši tādēļ viņa iestudējumiem vienmēr ir ilgs skatuves mūžs, un tās spēj pulcēt tik plašu skatītāju loku.

Aleksandrs Morfovs ir īsts teātra burvis ar smalku humora izjūtu, kura iestudējumiem raksturīga īpaša mākslinieciska pasaule un karnevālisks vieglums. Tā ir pasaule, kurā cieši savijas realitāte un izdoma, komiskais un traģiskais, bērnišķīgi naivais un nopietnais. Šīs izrādes apmāna, aizrauj un smīdina skatītājus un piedāvā spilgtu emociju paleti.

Režisors un viņa iestudētās izrādes saņēmušas daudzas starptautiskas un prestižas teātru prēmijas. A.Morfova 2012.gadā Dailes teātrī iestudētā Nikolaja Erdmana traģikomēdija „Finita la comedia!" tika nominēta „Spēlmaņu nakts" 2012/2013 balvai 9 kategorijās, tostarp arī kā gada labākā izrāde un labākais režisora darbs. Artūrs Skrastiņš saņēma balvu kā gada labākais aktieris. Iestudējums tika izvirzīts arī laikraksta „Diena" gada balvai kultūrā un LTV1 raidījuma „100g kultūras" balvai „Kilograms kultūras".

Sezona
2014 / 2015
Pirmizrāde
20. martā, 2015.

Atsauksmes

KasparsMucenieks – 10.0

Izcila izrāde, kuru labprāt skatītos vēlreiz

0
delfi.lv
delfi.lv - Dita Jonīte

Dailes teātra jauniestudējuma "Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu" programmiņā nodrukāts arī galvenā varoņa Makmērfija Evanģēlijs, kurā ir punkts "Cilvēka liktenis vienmēr ir viņa paša rokās". Lai arī pēc dabas esmu nelabojama optimiste, skatoties bulgāru režisora Aleksandra Morfova iestudējumu, tik harmoniski vis nejutos.

ir.lv
ir.lv - Zane Radzobe

Izrāde Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu – par trusīšiem, kas slēpjas no dzīves