Meklēt...

Punduris

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris

Pērs Fabiāns Lāgerkvists ( 1891.g. – 1974.g. ) – viens no Zviedrijas izcilākajiem rakstniekiem, Nobela prēmijas laureāts. 1944. g. Lāgerkvists nopublicēja romānu «PUNDURIS» - par sīku cilvēciņu, kurš savu personīgo ambīciju dēļ ir gatavs iznīcināt veselu valsti.

Vēsturisko apstākļu nosacītība izrādē nav nejauša Renesanses laikmeta hercoga galms un pašreizējā realitāte gandrīz ne ar ko neatšķiras – tas pats ārējais spožums, pastāvot cietsirdīgam despotismam, un augstā māksla līdzās necilvēcīgam kareivīgumam.

Sīkais punduris nekur nav pazudis, viņš dzīvo līdzās mums, un atliek vien viņu pasaukt - viņš parādīsies un izpildīs mūsu visneiedomājamākās pavēles! Mums kļūst baisi, taču brīžiem mūsu ziņkārība gūst virsroku, un tāpēc mēs punduri saucam atkal un atkal! Vai spēsim to savaldīt? Vai izturēs Leonardo da Vinči laika pazemes pils sienas? Un vai mūsdienu važas ir pietiekami stipras?

KALENDĀRS
«…es sēžu šeit paša radītajās važās, bet dienas rit un nekad nekas nenotiek, taču es neskumstu, man vēl būs laiks turpināt savu hroniku dienasgaismā, kā tas bija kādreiz. Es vēl būšu noderīgs!»
Pērs Lāgerkvists «Punduris».

P.S. Par pundurzvaigznēm vēl tiek dēvētas neliela izmēra blāvas zvaigznes. Īpašu interesi zinātnieki pievērš tā saucamajām baltajām pundurzvaigznēm. Tās jau ir veikušas zvaigžņu evolūcijas ceļu. Viņu enerģijas avoti ir izsmelti. Un tikai sadursme ar svešu objektu var novērst baltās pundurzvaigznes apdzišanu. Šādas sadursmes rezultātā var rasties jauna īpaši spēcīga starojuma zvaigzne. Taču visbiežāk baltās pundurzvaigznes atstāj pēc sevis debesīs melnus caurumus. Mūsdienu zinātne vēl nav radusi šī fenomena izskaidrojumu.

Performanti

Radošā komanda

Autors Pērs Lāgerkvists
Kostīmu mākslinieki Angelina Komarova
Olga Gruzdeva
Režisors Vadims Grosmans
Scenogrāfs Vadims Grosmans