Meklēt...

Vārds

Valmieras Drāmas teātris
Pievienot vērtējumu
8.5
16 vērtējumi

Viņa ir jauna sieviete, kura gaida bērnu un kopā ar savu draugu atgriežas viņas vecāku mājā, kur sarunāšanās vienam ar otru gandrīz vairs nenotiek, bet savstarpējās attiecības kļuvušas par rituālistiskiem un paredzamiem žestiem. Šajā ģimenē būt vienam ir nepanesami, bet būt kopā – neizturami.Luga “Vārds” ar savu smago klusumu un aprautajiem, dzejai līdzīgajiem dialogiem atgādina Beketa un Pintera darbus. Juns Fose atzīst, ka dažas līdzības ir „Pinters sacīja, ka viņa lugas nav par komunikācijas trūkumu un nesarunāšanos, bet gan par pārāk intensīvu komunikāciju. Es varētu teikt to pašu – mani cilvēki sarunājas bez vārdiem. Jo viņi jau zina, kas tiks sacīts.”Reinis Suhanovs “Luga ar sāpīgu saturu. Par nespēja nosaukt lietas vārdos, jo vārdā nosaukta lieta sāk eksistēt un ietekmēt mūsu dzīvi. Vārdā nenosaukta, skaļi nepateikta problēma nav problēma. Degoša tēma mūsu ikdienā. Pāri visam - bezgalīgas alkas pēc tuvības, bet ko darīt, ja vide un audzināšana ir tevi novedusi līdz pieskārienu analfabētismam? Gribētos, ka pēc šīs izrādes mēs tiektos apskaut viens otru un sarunāties, sarunāties, sarunāties.”Juns Fose (Jon Fosse, 1959) tiek dēvēts par norvēģu mūsdienu drāmas jauno Ibsenu. Viņš raksta arī romānus, dzeju un esejas, un ir viens no iestudētākajiem dramaturgiem pasaulē, viņa lugas ir tulkotas vairāk nekā četrdesmit valodās. Saņēmis neskaitāmas balvas un apbalvojumus, tostarp Skandināvijas Nacionālā teātra balvu (Scandinavian National Theatre Award, 2002), Mākslas Padomes Norvēģijas Goda balvu (The Arts Council Norway Honorary Prize, 2003) un Zviedrijas Akadēmijas Ziemeļvalstu balvu (Swedish Academy Nordic Prize, 2007), bet 2010. gadā tika apbalvots ar prestižāko teātra balvu pasaulē – Ibsena balvu (Ibsen Award).

Izrādes ilgums
2st.
Sezona
2022 / 2023
Pirmizrāde
20. janvārī, 2023.

Atsauksmes

Skujins – 7.6

Es nesapratu. Varbūt, kāds var paskaidrot, kas bija tas ko man vajadzēja saprast? Kaut kā neuzrunāja tā sajūta un tas neandertāliešu (Norvēģu troļļu) komunikācijas veids. Nesapratu. Varbūt, arī tādēļ, ka neizturēju un pēc 1.cēliena aizgāju.

0
teatravestnesis.lv
teatravestnesis.lv - Undīne Adamaite

Režisors eksistenciālo atsvešinātību ģimenē slēdzis pirmkārt ar telpas bildi. Tā ir nevainojama instalācija, kuru pa tiešo varētu nogādāt uz kādu biennāli.

kroders.lv
kroders.lv - Kitija Balcare

Vienvirziena komunikācija vai drīzāk komunikācijas sastrēgums ir tas, kas padara šo attiecību vērošanu smagnēju. Viens un tas pats atbalsojas arī vārdos: ēst, gulēt, iepirkties. Izrādes laika izjūta ir stiepta, lēna. Visi iestrēgst kāda ziemeļu Godo gaidīšanā.

diena.lv
diena.lv - Atis Rozentāls

Izrāde Vārds skatītāju tur zināmā diskomfortā, jo gan forma, gan saturs sevī slēpj zīmju kopumu, kas paliek kā dramaturga, tā izrādes veidotāju iekšējo kodu līmenī, un visus tos nolasīt varbūt arī nemaz nevajag pūlēties. Tā ir ziemeļnieciski vēsa pasaule, un ugunskuru te neviens neiekur. Salst.